KDO JSME?

Autor: Bohunka Holeňová <bohousek.cz(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 02. 12. 2007



"Dílo Spolupracovníků se rozšíří do všech zemí, pronikne do celého křesťanského světa. Boží ruka je podpírá! Spolupracovníci budou šířit katolického ducha. I kdyby to byla jen moje utopie, já se jí nevzdám!"

(Don Bosco, Životopisné paměti, svazek XVIII, str. 161)

Sdružení salesiánů spolupracovníků,které má své ústředí v Římě, bylo založeno Donem Boskem v roce 1876 jako třetí větev salesiánské rodiny. Dnes jsou salesiáni spolupracovníci a salesiánky spolupracovnice rozšířeni a pracují po celém světě. Je to veřejné sdružení věřících na způsob třetího řádu, podílející se na duchovním dědictví Společnosti svatého Františka Saleského, která se v církvi věnuje široce pojatému apoštolátu mezi mládeží a lidovými vrstvami. Nejvyšší autoritou Sdružení je hlavní představený salesiánů Dona Boska.
Sdružení salesiánů spolupracovníků je jednou ze skupin salesiánské rodiny. Spolu se Společností svatého Františka Saleského, s Institutem Dcer Panny Marie Pomocnice a dalšími oficiálně uznávanými skupinami je nositelem společného salesiánského povolání, spoluodpovědným za životnost plánu Dona Boska v církvi a ve světě.
Salesiáni spolupracovníci realizují svůj apoštolát především plněním každodenních povinností. Následují Ježíše Krista, dokonalého člověka, poslaného Otcem sloužit lidem ve světě. Proto se v běžných životních podmínkách snaží uskutečňovat evangelní ideál lásky k Bohu a k bližním.
Věnují zvláštní pozornost mládeži, zejména té, která je nejchudší nebo která je obětí jakékoliv formy odsunutí na okraj společnosti, která je vykořisťovaná a trpí násilím, té, která vstupuje do světa práce.
Podporují a brání hodnotu rodiny jako základní buňky společnosti a církve a snaží se budovat ji jako "domácí církev". Ženatí spolupracovníci prožívají ve svém manželství poslání manželů a rodičů: "spolupracovníci lásky Boha stvořitele", a "první a hlavní vychovatelé dětí".
Uskutečňují sociální nauku církve a věnují zvláštní pozornost sdělovacím prostředkům s cílem podporovat jejich správné vychovné používání.
Podporují misijní činnost církve. Snaží se o výchovu, která je pomocí dialogu mezi kulturami otevřená pro potřeby světa.