Prožil jsem „Víkend pro chlapy“

Autor: redakce <redakce(at)ascczech.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 03. 05. 2013

Víkend pro chlapy 1 Víkend pro chlapy na téma „Tradice a kořeny lidských tužeb“ se konal 15. – 17 března 2013.
Cesta – Šok – Přijetí – Pokora





      Cesta

Jak vlastně začala má cesta na toto setkání?
Bylo to před dvěma lety, kdy mi můj kamarád z Moravy vyprávěl, co mu přinesl tématický víkend pro muže a jak ho ,,nakopl“ k dobrému. Letos v lednu se mi dostala do ruky kniha Richarda Rohra a Josepha Martose - Stát se moudrým mužem (Úvahy o mužské spiritualitě). Hodně kostrbatě řečeno jsem se inspiroval, jak využít mužského potenciálu a zvýšit svoji hodnotu/přínos pro své okolí. Jak se vymanit z šedivého koloběhu, víc se chopit příležitosti a udělat maličkosti, které udělají radost.

Jak, kdy a kde?
Hledání vhodné příležitosti nejdříve probíhalo po kostelních nástěnkách. Bohužel bez valného úspěchu, až do doby, když jsem navštívil webové stránky pastorace v Hradci Králové. Termín mi vyhovoval a tak bylo rozhodnuto.

Víkend pro chlapy 2


      Šok

Co nás čeká? Kam sem se to dostal???
Dvanáct let jsem nebyl na víkendové akci obdobného ražení ve společenství a už vůbec ne jen pro ,,pánskou společnost“.

Po příjezdu následoval ŠOK! Pro poměrně uzavřeného 37-tého člověka, který se zážitkového setkání pro chlapy účastnil poprvé. Zaskočila mě otevřenost spontálnost starých kozáků, kteří hořeli nadšením a postupně do něj vtáhli všechny zůčastněné.

Tehle vypadá jak mrož, tenhle moc mluví, tenhle se zas chlubí, onen je jak moudrá kniha,… Muž má tendenci (alespoň v mém případě) hned po příjezdu hodnotit, spekulovat, soudit,… Byl to pro mě osobně z počátku vnitřní boj a skutečné uvědomění si, proč jsem vlastně tady. Pak už následovaly jen ve skrze pozitivní zážitky.

Víkend pro chlapy 1


      Přijetí

Jak na chlapa?
To je asi otázka, kterou si pokládá většina žen. Musím se přiznat, že lektorům a všem organizátorům se to opravdu povedlo. Oba dva večery byl k dispozici čepovaný tekutý chléb a to i nealkoholický. Z jídel byl domácí guláš, držková, sekaná a vynikající opékané sele na rožni. Zkrátka po pokrytí primárním potřeb je mnohem jednodušší začít se spiritualitou.

Téma lidských tužeb se promítalo od Platónova Androgyna (dokonalé bytosti, kterou Zeus rozpůlil a vytvořil tak muže a ženu, kteří se hledají), Adama a Evu v ráji (kde muž ,,zaspal“ svoji ochranitelskou úlohu před hadem), přes židovství, islám, pohledy jiných náboženství, samotu, sobectví, hodnocení/ odsuzování, význam rituálů v běžném životě, rozdílnost muže a ženy,… Prostor tu byl i pro chvíle přemítání v přírodě, diskuzi ve skupinkách připravenou k probíraným tématům, bubnování a kytaru.

Další program pokračoval chlapským rituálem, agapé a nedělní mší.

O rituálu se nemluví, ten se musí prožít!

Jaké si to uděláme navzájem mimo přednášky, takové to budeme mít. Nechci, aby to znělo jako fráze, ale pokud si vyslechmeme pěkná slova a nikdo pak nechce umýt nádobí a ostatní „nepopulární“ činnnosti, nebylo by to pak pokrytecké? Mám pocit, že každý přispěl svou trochou do mlýna a vše probíhalo spontálně a s humorem.

Víkend pro chlapy 3


      Pokora
Všechno je o prožitku společné cesty, kterou před 2000 lety prošlapal ten, který byl, je a bude s podporou chlapů, kteří klopýtají stejně jako já a dokáží se navzájem povzbudit a čerpat od Ježíše.

Udivilo mě mnoho věcí – téma pro srozumitelné všem věkovým kategoriím (od 20-60 let), přednášky s příklady z vlastních zkušeností, sdílení se se starostmi i radostmi, vzájemná podpora. Georaficky jsme se sjížděli z celé republiky od Litvínova až k Brnu.

Pro koho byl tento víkend dobrý?

Z mého pohledu pro muže, který chce dozrát, který chce mít hodnotu před Bohem, nehodlá víru pověsit na hřebík a má odvahu přes všechny životní nesnáze následovat příkladu Ježíše - bratra a učitele.

Nevěděl jsem, co mě čeká, přesto jsem prožil víkend, na který ještě dlouho nezapomenu.

Michal Cvrček

Víkend pro chlapy 4