JSME RODINA! Každý dům je školou života a lásky

Autor: redakce <redakce(at)ascczech.cz>, Téma: Salesiánská rodina, Vydáno dne: 01. 01. 2017


V roce 2006 nám hlavní představený nabídl jako „Strennu“ téma „rodina“.
Opíral se přitom o výzvu Jana Pavla II., aby se posílila podpora a pomoc rodinám. Dnes, s odstupem deseti let, znovu přicházíme s tímto tématem pro celou salesiánskou rodinu, tentokrát s názvem:

                   „JSME RODINA! Každý dům je školou života a lásky.“

 



 

 

 

 

 

 

 

Proč? Jednoduše proto, že nemůžeme zůstat mimo v tak důležitých chvílích, které prožívá církev. Papež František svolal mimořádný synod v roce 2014, řádný synod v roce 2015 a v roce 2016 nám nabídl mimořádnou exhortaci „Amoris Laetitia“. To všechno je pro nás výzva, abychom se zabývali realitou rodin. Všichni jsme se narodili uvnitř nějaké rodiny, s vlastním příběhem, s vlastní zkušeností, a také vlastními nedostatky. Vyrůstali jsme a dozrávali uprostřed určité rodiny. A o tom je tady řeč: Objevit, jakým způsobem, i přes mnohé těžkosti a nedostatky, je rodina volána k tomu, aby byla školou života a lásky.

 

 

Rodina se skládá z osob, z obličejů, které se na sebe dívají, z lidí, kteří se o sebe vzájemně starají a kteří se milují, kteří se navzájem chrání i podporují a pomáhají si i přes mnohé těžkosti.

Každý z nás vyrostl pod ochranou svých rodičů nebo někoho, kdo se o nás staral. Rodinu rodinou dělá to, že se v nejvyšší možné míře snaží být školou života a lásky. Rodina je výlučným místem, kde jsme dostali jméno a vlastní důstojnost. Je životním prostorem, ve kterém jsme se cítili milovaní, kde jsme zakusili něžnost, kde jsme se učili prosit o odpuštění a vyjadřovat vděčnost. Rodina je místem, kde děti zakoušejí lidské teplo, kde mladí získávají základní vzory, kde staří zažívají oporu na sklonku svého života. Je to naše nejzákladnější lidská zkušenost.

Nemůžeme opomenout, že rodina má ve své podstatě nádherný symbolický význam. Zásadním způsobem vyjadřuje, že Bůh je v Nejsvětější Trojici společenstvím, že se rozhodl s námi sdílet náš lidský život a myslel na to, že Syn přijme lidské tělo skrze výjimečnou ženu, která bude Matkou Božího Syna. Ale to ještě nestačilo… vybral si rodinu, která mu měla pomáhat v růstu a ve zrání. V důsledku můžeme říci, že rodina učinila Božího Syna lidským. A právě toto dává rodině silnou svátostnou hodnotu.

Kdo je vlastně adresátem této Strenny „JSME RODINA? Každý dům je školou života a lásky“? Jsme to my všichni: salesiánská rodina. Všichni máme plnou zkušenost být rodinou v rámci některé z 31 složek: kongregace, sekulární instituty, asociace. A jestli vskutku máme něco společného, tak je to právě tato silná zkušenost být salesiánskou rodinou a žít v rodině. Všem složkám naší salesiánské rodiny je vštípen základ rodinného ducha, který nás vybízí vyjít k rodinám, sdílet jejich život a pracovat pro jejich dobro. Jistě, mnohé rodiny prožívají bolestné situace, to víme.

Co se tedy očekává od naší salesiánské rodiny? Především, abychom rozvinuli velkou schopnost empatie, pochopení, blízkosti těm, kteří prožívají konkrétní hluboké krize. Musíme se snažit jim opravdově pomoci začít nově, uzdravovat jejich zranění, vytvářet místa setkání a především dát pochopit, že každá rodina má své vlastní krásné a důležité hodnoty.

V budování rodin se dělají chyby, a proto nás papež František v exhortaci vybízí k postojům pokory, odpuštění, pochopení, milosrdenství. V rodině máme všichni příležitost k odpuštění. A také všichni potřebujeme sami na sobě zažít odpuštění. A právě to se očekává od naší salesiánské rodiny, že bude pomáhat svou přítomností při budování vztahů v rodinách. A zde také můžeme jako rodina nabídnout zkušenost svého zakladatele. Don Bosco zažil rodinu bez otce, s bolestí sám vypravuje zkušenost ztráty otce a vzpomíná na slova své matky: „Můj synu, už nemáš tatínka!“ Ale měl matku, která byla schopná předat hodnoty života, jako byla zodpovědnost, poctivost a víra, a která mu byla první katechetkou.

O tom všem to je: objevit, že rodina je především školou života a lásky. Není pouze místem, kde se bydlí nebo kde lze nalézt citové zázemí. Rodiče mají velkou zodpovědnost již tím, že jsou otci a matkami rodin.

A zde se rodí první pozvání: pečlivě se starat o komunikaci. Komunikaci živou, intenzivní. Nestačí domluva ohledně pokojného soužití. Rodiče musí vyžadovat od vlastních dětí v rodině takové jednání, které oni sami na prvním místě žijí, etické hodnoty a způsoby jednání … Každá rodina se stává životním prostorem, ve kterém je dialog, pochopení, něžnost, péče o rozvoj každého člena rodiny. Je-li rodina vyjádřením lásky, ve které se uskutečňuje společná cesta, na které můžeme zakoušet vděčnost a lásku, stává se autentickou zkušeností spásy.

Rodina je škola života, protože v ní přijímáme důležité hodnoty jako je svoboda a zodpovědnost, autonomie a solidarita, péče o sebe sama, ale také hledání společného dobra, zdravé pochopení, schopnost odpouštět, dobrá komunikace, schopnost naslouchat a respektovat osobní prostor a ticho každého.

Rodina je opravdu školou života a lásky, protože nabízí hodnoty a naději. Je školou lásky, protože je místem přijetí, … školou života, protože ukazuje směr cesty a uzdravuje. A v neposlední řadě - rodina zachraňuje.

   

                                 HLAVNÍ PŘEDSTAVENÝ SALESIÁNŮ
                                  DON ÁNGEL FERNÁNDEZ ARTIME

 


Text ke stažení v PDF >>

 


Plakát

„Škola je výzvou,“ vysvětluje autor plakátu Mauro Borgatello. „Nutí nás stále se zlepšovat a formuje nás pro budoucí život. Je místem setkávání, ale také formace. Rodina je navíc půdou konfrontace: existuje jen tam, kde je přijetí, ohleduplnost a nadšení, které překonává obtíže. Salesiánská rodina zahrnuje osoby různého věku, různých povah a různého původu. I bolest, omezení, různé kulturní bariéry… Rodina je různorodost, která se promění v jednotu srdcí, je to hledání obohacení mezi různými rozdíly, je to objevování sebe sama v plnosti a na společné cestě, která vede ke štěstí.“


Plakát k tisku na A4 v PDF >>