nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 29. 03. 2024  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Formační plán 2024


Konto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


  • Provinciální rada
  • Místní společenství
  • Ostatní adresy

  • Články podle data
    <<  Březen  >>
    PoÚtStČtSoNe
        1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 31


    Převzato z tisku

    * Tomiga: Stojíme před dalším úkolem, dětskému domovu musíme dát řád

    Vydáno dne 08. 12. 2004 (1398 přečtení)

    Před třemi měsíci zahájil ve Staré Vsi provoz Církevní dětský rodinný domov Emanuel. O jeho vznik usiloval více než pět let bývalý šéf přerovské charity Jan Tomiga. Ten se také stal ředitelem tohoto zařízení.

    Byl jste to právě vy, kdo před lety přišel s nápadem vybudovat rodinný dětský domov na Přerovsku. Jaký máte teď pocit z toho, že se vám podařilo tuto myšlenku zrealizovat?

    Hned na začátku celého projektu jsem věděl, že se dětský domov podaří vybudovat. Byl to velmi složitý úkol, proto jsem samozřejmě rád, že se uskutečnil. Když jsme v srpnu otevírali dětský domov, měli jsme za sebou pět let intenzivní práce na jeho realizaci. Mysleli jsme si, že to nejhorší máme za sebou. Teď však stojíme před úplně jiným úkolem – musíme dát novému domovu řád.

    Zřizovatelem domova je Olomoucké arcibiskupství. Jakou roli ve výchově dětí sehraje náboženství?

    Dětem náboženství jen nabízíme, nikomu nechceme víru vnucovat. Když vychovatelé jdou v neděli do kostela, děti mohou jít s nimi. Pokud ale nechtějí, tak zůstávají doma. Já i vychovatelé jsme věřící. Zda však i děti osloví víra v Boha, to už záleží jen na nich samotných.

    Jakou máte představu o fungování domova rodinného typu?

    Naším cílem je fungovat jako rodina, tím chceme děti připravit na jejich budoucí život. Nejde jen o to, aby měly kde spát a dostaly najíst – to by bylo dost málo. Chceme jim vštípit takové návyky, které si odnesou do svého samostatného života. Naší snahou je připravit děti tak, aby jednou žily v dospělosti kvalitní život.

    Proč jste tolik týdnů od zahájení provozu čekali, než vám diagnostický ústav přidělí děti?

    Problém byl v tom, že v Olomouckém kraji vznikl nový Diagnostický ústav. Vyčlenila se část území, již dříve spravoval Diagnostický ústav v Bohumíně. Právě tato administrativní záležitost způsobila průtahy s přidělováním dětí.

    Kolik dětí momentálně žije v domově?

    Je tady zatím pět dětí ve věku od sedmi do čtrnácti let, další dva sourozenci ve věku osm a jedenáct let by k nám měli přijít během příštího týdne. O všechny děti projevuje minimálně jeden z rodičů zájem. Celkem jich bude v domově žít deset. Byl bych však rád, kdyby k nám přišlo ještě nějaké mladší dítě, ktřeba čtyřleté.

    Mohl byste stručně popsat jejich harmonogram?

    Děti ve všední den navštěvují Základní školu ve Staré Vsi. Jen nejstarší chlapec jezdí do Kostelce u Holešova. Některé děti mají odpoledne po škole různé kroužky. Po nich se vrací domů, kde se s nimi vychovatelé připravují na další školní den. Dětem dělá problémy školní učení zvládnout, proto jejich příprava zabere hodně času. Když mají volný čas, chodí na procházky, ke kamarádům nebo mají společný program.

    Jak děti přijali obyvatelé Staré Vsi?

    Až na jednu nepříjemnou situaci nemáme žádné negativní zprávy. Nejstarší chlapec totiž omylem vstoupil do cizí zahrady, kde byl pes. Vzniklo z toho malé nedorozumění. Jinak jsou ale ohlasy místních lidí spíše příznivé. Dokonce děti docházejí do rodin některých svých spolužáků, což si myslím, že by se ve městě nestalo. Lidé na vesnici jsou daleko otevřenější.

    Jako vychovatelé tady pracují poměrně mladí lidé. Nemáte obavy z toho, že kvůli nedostatku zkušeností svoji roli nezvládnou?

    Máme tady samé ženy, které jsou zatím svobodné a bezdětné, což asi je určitý handicap. Jejich práce byla zpočátku hodně o hledání, jak s dětmi vycházet. Určitě by bylo dobré, kdyby tady byl muž nebo zkušená máma. Sehnat však zájemce pro tuto práci je oříšek. Problém je v tom, že musí mít pedagogické vzdělání, takže tuto práci nemůže dělat ten, kdo by do toho chtěl jít jen srdcem.

    Dagmar Rozkošná, Nové Přerovsko 19. listopadu 2004

    [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
    Celý článek | Autor: Věra S. | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Nové Přerovsko 19. listopadu 2004

    SDÍLÍME SE

    Formační plán pro rok 2024 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

    Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

    PRO POVZBUZENÍ
    (B) Proti trudnomylsnosti (S)
    (KA) (+C) (ZP)
    Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
    Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

    MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
    Modlitby ASC

    Společné úmysly k modlitbě


    Aktualizováno 17. 03. 2024

    ZPRAVODAJ
    Zpravodaj č. 177
    příští uzávěrka
    21. dubna 2024

    Starší čísla Zpravodaje

    Užitečné ODKAZY

    SDB

    FMA

    SHM

    VDB

    Bosco Point

    SADBA

    ASC-SK

    SDB-SK

    TV NOE

    Rádio Vaticana

    Víra CZ


    Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
    Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo