nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 20. 06. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASCKonto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

  Salesiánská rodina

  * Pane, dej mi tu vodu." (Jan 4,15) Rozvíjejme umění naslouchání a doprovázení

  Vydáno dne 03. 03. 2018 (1037 přečtení)


  Drazí bratři a sestry ze Salesiánské rodiny na celém světě, 

  jak je již tradicí, představuji na konci roku Strennu našim sestrám Dcerám Panny Marie Pomocnice a od tohoto dne se stává darem pro celou naši Salesiánskou rodinu ve všech částech světa.
  Cílem Strenny a jejího komentáře je napomoci tomu, abychom měli stejné srdce a stejný pohled v nejrůznějších aktivitách ve všech našich dílech a v poslání, které je každý z nás povolán naplnit podle specifického charismatu povolání různých skupin naší Salesiánské rodiny.   Vybrané téma je pokračováním tématu z předešlého roku a odkazuje na nadcházející velkou událost v církvi, již představuje XV. generální řádné shromáždění biskupské synody svolané papežem Františkem na říjen 2018 s názvem „Mladí lidé, víra a rozlišování povolání“. 
  Je to téma, které se bezprostředně týká srdce našeho charismatu a na něž se budeme snažit připravit, jak nejlépe je možné, tím, že se sami staneme citlivými a že budeme pracovat na tom, aby si mnoho laiků a mladých uvědomilo důležitost této události církevního života a mělo na ní účast. Touto synodou „se církev rozhodla ptát sama sebe, jak doprovázet mladé lidi, aby poznali a přijali povolání k lásce a k životu v plnosti, a také je samotné požádat o pomoc při identifikování a nalézání dnes nejúčinnějších způsobů hlásání radostné zvěsti.“ (1) 

  Strenna, kterou vám letos představuji, se nabízí jako pomoc k tomu, aby všechny naše přítomnosti jakožto přítomno sti Salesiánské rodiny ve světě mohly dosáhnout cíle vyhlášeného přípravným dokumentem synody. 

  Vybrané téma, které považuji za jednoduché a velmi jasné, obsahuje dva v dnešním světě životně důležité prvky: naslouchání a osobní doprovázení. K objasnění těchto dvou aspektů vám předkládám jeden nádherný evangelní obraz, který se nabízí k mnoha úvahám: setkání Ježíše a Samařanky. 

  Je to vyprávění o epizodě, v níž se navzdory přítomným etnickým rozdílům a náboženským protikladům uskutečňuje setkání na nejhlubší rovině člověka, které dospěje až k bodu proměny života. 
  Zvu vás, abyste je přijali s každoroční ochotou a využili toho, co pro vás může být v různých pastoračních situacích, v nichž se nacházíte, užitečné. 

  Mohu vám dosvědčit, že ve stovkách setkání, která jsem v těchto téměř čtyřech letech měl s mladými pěti kontinentů, ve mně dozrála jistota, že v domech a dílech řízených skupinami Salesiánské rodiny jsou tisíce a tisíce dobrých mladých otevřených životu, s touhou se formovat a učit se, mladých, kteří hledají. Mnozí z nich mají široké a velkorysé srdce a přejí si sloužit druhým, dělat něco pro druhé, pomáhat, darovat se. 

  Jsou tu mladí, kteří prosí o naši pomoc, aby mohli dál růst a zrát ve víře. Další o to explicitně nežádají, ale pociťují velkou potřebu osobního setkání a potřebu, aby jim bylo nasloucháno. Je mnoho těch, kteří by byli ochotni se vydat na osobní a komunitní cestu rozlišování a doprovázení. 

  A tak se ptám: Na co čekáme? Proč se nerozhodneme být mnohem více k dispozici pro doprovázení všech mladých v tom, co je v jejich životě to nejdůležitější? Co nás brzdí?
  Proč se „zabývat“ nebo „ztrácet čas“ jinými věcmi, když toto je skutečná priorita výchovy a evangelizace?

  Moji drazí bratři a sestry, uskutečníme mnohem významnější kroky v den, kdy sami sebe skutečně přesvědčíme o tom, že to nejdůležitější z toho, co děláme, je to, že jsme a kdo jsme. Že důležitější než věci a aktivity, které nabízíme dospívajícím a mladým a jejich rodinám, je naše přítomnost, naše naslouchání, naše ochota k dialogu. To je to, co v životě zanechává „stopy“ navždy. A zanechává je v mladých a v rodinách. 
  Toto všechno stojí u základu a ustanovuje skutečnou a hlubokou motivaci pro výběr Strenny letošního roku. 
   


  (1) Přípravný dokument XV. řádného shromáždění biskupské synody „Mladí lidé, víra a rozlišování povolání“.
       Překlad převzat z www.fatym.com/download.php?soubor=3513. Dále citováno pod zkratkou PD.   Videoposelství ke strenně

      

  STRENNA 2018 - "Pane dej mi tu vodu.."

  hlavní myšlenky dokumentu:

  •   I. Setkání, které nenechává lhostejnými: "naslouchat"
  •  II. Setkání, které člověky vybízí jít dál: "rozlišovat"
  • III. Setkání, které proměňuje život:  "doprovázet"
  • IV. Vzhledem k jaké pastorační aktivitě...? Rozlišování povolání, jak je doporučuje papež František
    


  STRENNA 2018 - dokument ke stažení v PDF >>

   

   


  [Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 154
  příští uzávěrka
  20. září 2019

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo