nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 06. 12. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASCKonto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31      

  Rubrika formačního snažení

  * Desatero duchovního doprovázení (DDD)

  Vydáno dne 05. 04. 2018 (653 přečtení)

  Strenna 2018Desatero duchovního doprovázení (DDD)

  aneb salesiánská Strenna 2018 (Naslouchat a doprovázet) s troškou humoru :-)

     1. Člověka na duchovní cestě doprovázeti jest jako na dvojkole společně s ním částí života jeho cestovati. Není posláním anděla – doprovodce sebe na odiv vystavovati, pročež na zadní sedadlo nenápadně usedni. Tak uchráníš se pokušení cestu jeho sám říditi, a místo toho budeš raději záda svému svěřenci spolehlivě krýti.
  2. Není podstatné, aby osoba tobě svěřená v tebe věřila, ale spíše aby postupně jistoty té povznášející nabyla, že ty bezmezně ve velikost její osoby věříš, aby pak ona plně projevovati a rozvíjeti se mohla.
  3. Anděl – doprovodce neurčuje cíl cesty, trasu ani rychlost pohybu, ale nechává výběr na osobě, již doprovází. Má být laskavým společníkem na cestě, nikoliv eskortou, která násilím vynucený přesun člověka do cíle zajišťuje, aniž on sám ovlivniti pramálo cokoliv smí, tudíž po dosažení cíle přirozeně prahnouti nemůže.
  4. Jsa usazen na stejném kole vidíš situaci pod stejným zorným úhlem a vnímáš obdobně jako osoba svěřená tobě. Vystaven jsi tak stejné nepřízni počasí, žhavému slunci či hustému dešti. Tím nahrazen je dřívější pokyn bys v topánkách jeho po nějaký čas chodil, od čehož v současné době z hygienických důvodů upuštěno bylo.
  5. Při cestě do kopce neváhej do pedálů nejméně stejnou měrou se opříti co svěřenec tvůj, neboť nejsi na odpočinku, ale zodpovídáš též za nepřetěžování jeho.
  6. Při cestě z kopce vystříhej se výkřiků vyjadřujících strach či nedůvěru. Nepokoušej se jakkoliv jízdu zbržďovati, či dokonce z kola seskakovati.
  7. V zatáčkách nikdy nevykláněj sebe na stranu opačnou než svěřenec tvůj, jinak škodu nedozírnou oběma způsobiti můžeš.
  8. Připomínej sobě často pokorně, že mluviti stříbro, leč mlčeti zlato, a proto mlč. Pokud budeš mít nutkavou touhu rady své svěřenci poskytovati, pak vzpomeň si na bod tento a mlč. Mluv raději s Bohem o svém svěřenci, než se svým svěřencem o Bohu. Jestli nepozná on Boha z tvého mlčení, pak můžeš si jistý býti, že z  mluvení tvého také ne.
  9. Smyslem doprovázení není, aby svěřenec tebe poslouchal, ale právě naopak, abys ty s láskou a pokorou naslouchal jemu. Čiň tak nejen trpělivě, ale též velice pečlivě. Naslouchej pak nejen jeho slovům, ale i jeho nevysloveným obavám, radostem, starostem, nadějím a touhám.
  10. Když pak cíle cesty dosaženo bylo, jest tvou milou povinností poděkovat svěřenci za důvěru, se kterou ti dovolil v blízkosti jeho býti. Načež hleď se co nejdříve opět neviditelným učiniti.

  Pepa Hes


  [Akt. známka: 1,80 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Mgr. Josef Hes | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Modlitby
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 12. 10. 2019

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 156
  příští uzávěrka
  25. ledna 2020

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo