nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 18. 10. 2018  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC


Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Rozšírené vyhledávání

 • Konto AIRBAG

  Adresa a kontakty
  ADRESA:
  Sdružení salesiánů spolupracovníků
  Kobyliské náměstí 1
  182 00 Praha 8
  IČ: 00406902
  číslo účtu:
  253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  Salesiánská rodina

  * Jeden Misionář se vrací, dalších 34 odchází

  Vydáno dne 04. 12. 2017 (573 přečtení)

        PROMLUVA HLAVNÍHO PŘEDSTAVENÉHO
        DONA ÁNGELA FERNÁNDEZE ARTIMA

            JEDEN MISIONÁŘ SE VRACÍ, DALŠÍCH 34 ODCHÁZÍ

  Vybral jsem tento nejasný a tajemný název, protože chci podat zprávu o jednom salesiánovi misionáři, který byl unesený a zůstal v moci únosců 18 měsíců a o dalších 34 salesiánech Dona Boska a dcerách Panny Marie Pomocnice, kteří téměř současně odešli do misií do různých částí světa. Tito naši bratři a sestry ztělesňují odvahu a sílu evangelia.  Od 11. listopadu 1875 bylo 148 misijních výprav salesiánské rodiny. Je to číslo, které v nás vzbuzuje hluboký pocit vděčnosti.

  Silné a opravdové „děkuji“, které jsem cítil kvůli události, která byla dojímavým vyjádřením vděčnosti a Božím darem. Večer 12. září jsme dostali telefonát, který nám oznamoval, že otec Thomas Uhzunnalil byl osvobozený a už letí do Říma v letadle Ománského sultanátu.

  Tato zpráva po 18 měsících od únosu, po měsících naděje a úzkostí, byla nádherným oznámením. Běželi jsme znovu obejmout našeho bratra salesiána Toma. Fyzicky byl velmi slabý; ztratil třicet kilogramů a 38% tělesné hmoty. Byl nejistý při chůzi, protože se po celou dobu nesměl pohybovat. Duchovně byl ale silný, vyrovnaný, jasné mysli a plný pokoje a radosti. To všechno upřelo moji mysl na dobrotivost Boha, který je schopný proměnit to, co je slabé a křehké, na hlas své přítomnosti a své síly.

  Otec Tom nám vyprávěl, že těch 18 měsíců prožil vyrovnaně a v pokoji. Každý večer děkoval Bohu za den, který mu byl darovaný i přesto, že nemohl odejít z místnosti, kde byl uvězněný tak, že neviděl ani světlo. Pokaždé říkal Bohu, že i kdyby zítřejší den byl posledním dnem jeho života, šel by vyrovnaný vstříc Jemu. Náš bratr Tom se každý den modlil za své věznitele a za svůj život. Modlil se za sestry Misionářky lásky Matky Terezy, které byly zavražděné před jeho očima. Modlil se za své drahé, za salesiánskou rodinu a za mladé.


  „JÁ SÁM JSEM BYL EUCHARISTICKOU OBĚTÍ, MOJE TĚLO BYLO ŽIVOU OBĚTÍ, BOHU MILOU“.
   

  Tento salesián vypráví, že během svého únosu zažil a našel sílu z „duchovního společenství“: „Duchovně jsem slavil mši svatou každý den, přičemž jsem si zpaměti vzpomněl na čtení a části liturgie, přestože jsem neměl ani liturgické texty ani způsoby chleba a vína na slavení eucharistické oběti.“ Ale v té chvíli, v rukou tyranů, kteří mohli ukončit můj pozemský život, „já sám jsem byl eucharistickou obětí, moje tělo bylo živou obětí, milou Bohu“, jak poznamenává.

  Uvažoval s vyrovnaností a modlil se. Modlil se a uvažoval s radostí a pokojem, přičemž ovládal své myšlenky, aby nebyly zatemňované nepokojem a zmatkem.

  Tak se vrátil mezi nás plný pokoje a vyrovnanosti. Pochopitelně, tato bolestná zkušenost mu pomohla velmi vyrůst ve vnitřním životě. Teď si neklade nároky na nic. Neočekává žádné uznání.
  Chce jen pokračovat ve službě a v pokojné práci.

  Říká nám jednoduše o své situaci misionáře. Byl v Jemenu jako misionář a během 18 měsíců věznění se nadále cítil být misionářem víc, než kdykoliv předtím, přestože nemohl „dělat nic“, ale byl „vším “, protože každý den odevzdával sebe samého s absolutní průzračností.

   

  VELKÉ A HRDINSKÉ MISIONÁŘSKÉ ODHODLÁNÍ CÍRKVE.


  V těch samých dnech, když otec Tom dostával v Římě první léčebnou péči, dalších 21 salesiánů a 13 dcer Panny Marie Pomocnice dostávalo na cestu misijní kříž.
  Všichni se srdcem připraveným sloužit tam, kde je nejpalčivější potřeba. Zanechávají za sebou známý svět, lámou pouta přátelství a rodinných citů, aby objali život jiného národa, jinou citlivost, jiné jazyky a jiné tváře.

  Existuje most víry a odvahy mezi otcem Tomem a novými misionáři. Poselství našeho bratra Toma novým misionářům je poselství darovaného života.

  Jak potvrzuje papež František: „Misionářské odhodlání neznamená uskutečňovat proselytismus, protože jak mi říkala jedna řeholní sestra, muslimské ženy chodí k nim, protože vědí, že řeholní sestry jsou zkušené ošetřovatelky, které dobře ošetřují a nedělají katechezi, aby je obrátili! Svědectví. Potom tomu, kdo chce, dávají katechezi. Ale ‚svědectví‛: to je velké a hrdinské misionářské odhodlání Církve”.

  Vzpomínám si na příběh jedné řeholní sestry, která právě pozorně ošetřovala odporné rány jednoho malomocného. Svoji práci vykonávala s úsměvem a přitom debatovala s nemocným, jakoby to byla ta nejpřirozenější věc na světě.


  V jedné chvíli se toho nemocného zeptala: „Ty věříš v Boha?“
  Ubohý muž se na ni dlouze podíval a potom odpověděl: „Ano, teď věřím v Boha.“


  Přijímám za své papežovo poselství: „Hlásat Ježíše Krista vlastním životem!“ Já se obracím na mladé: přemýšlej nad tím, co chceš ty udělat se svým životem. Je zde čas uvažovat a ptát se Pána, aby ti dal poznat svoji vůli. Ale prosím, nevylučuj možnost stát se misionářem, který by přinášel lásku, lidskost a víru do jiných zemí. Ne proto, abys dělal proselytismus: ne. To dělají ti, kteří hledají něco jiného. Víra se hlásá nejdříve svědectvím a až potom slovy. Pomalu.“

  To mi pověděla zářijová fakta ve své realitě, plné života. Misionáři dávají svůj život absolutním a radikálním způsobem. Nikdo je nenazývá „hrdiny“, ale jejich svědectví burcuje naše srdce.

   

  (Podle Il Bollettino Salesiano, listopad 2017)

   


    Myšlenky hlavního představeného ke stažení ZDE >>

               nebo v sekci >> Ke stažení 


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 150
  příští uzávěrka
  20. listopadu 2018

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo