nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 19. 07. 2018  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC


Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Rozšírené vyhledávání

 • Konto AIRBAG

  Adresa a kontakty
  ADRESA:
  Sdružení salesiánů spolupracovníků
  Kobyliské náměstí 1
  182 00 Praha 8
  IČ: 00406902
  číslo účtu:
  253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31      

  Salesiánská rodina

  * Pod Mariiným pláštěm

  Vydáno dne 24. 05. 2017 (878 přečtení)

        PROMLUVA HLAVNÍHO PŘEDSTAVENÉHO
        DONA ÁNGELA FERNÁNDEZE ARTIMA

                   POD MARIINÝM PLÁŠTĚM

  Jsme rodinou a Panna Maria Pomocnice je naší starostlivou matkou a těšitelkou.
  Vzala za ruku Jana Boska a drží za ruku i nás a vede nás po cestách tohoto světa.  Právě včera jedna mladá manželka, která prožívá těžké chvíle, mi v okamžiku, když se hovořilo o víře, řekla: „Jistěže mám víru, otče. Chci žít s vírou a ve víře. Mohu Vám s jistotou povědět, že první věcí, kterou každé ráno dělám, když se nohama dotknu země, je moje modlitba k Panně Marii Pomocnici.“

  Moje mysl ihned zaletěla k Donu Boskovi a k absolutní jistotě, kterou měl v Panně  Marii Pomocnici. Právě Don Bosco mnohokrát řekl: „Není možné přijít k Ježíšovi, aniž bychom procházeli láskou k Panně Marii“, a též: „Panna Maria byla vždy mojí vůdkyní. Kdo svou důvěru vloží v ní, nikdy nebude zklamaný.“

  Jednou jakoby žertem říkal: „Jakmile se dozvím, že někdo z vás se modlil dobře, ale marně, ihned napíšu dopis svatému Bernardovi a povím mu, že se zmýlil, když řekl: ‘Vzpomeň si svatá Panno Maria, pamatuj si, svatá Panno Maria, že nikdy nebylo slyšet, že by byl někdo opuštěný, kdo se utíkal pod Tvou ochranu a Tebe o pomoc anebo přímluvu žádal.’ Ale buďte si jistí, že se mi nikdy nestane, že bych musel svatému Bernardovi napsat dopis.“

  Umím si představit, že tato mladá manželka a mnoho dalších lidí, kteří prožívají tuto absolutní důvěru v nebeskou Matku, pociťují to samé. Důvěra v Pannu Marii Pomocnici je jistotou, která nikdy nebude zklamána.

  To všechno a ještě mnohem víc vyvěrá z jednoduché zbožné myšlenky Dona Boska. Kolikrát jsem mohl kontemplovat prostou a vroucnou zbožnost tisíců a tisíců lidí s očima a srdcem obráceným k Marii, Pánově Matce, v různých mariánských svatyních na světě. Vůči tomu nemůžu zůstat lhostejný a cítím se vnitřně dojatý.

  Vidět, co znamená Panna Maria Pomocnice v našem „salesiánském světě“, v bazilice na Valdoku, se hluboce dotýká srdce. V představě vidím Dona Boska, jak kráčí tím samým prostorem, jak jeho nohy kráčejí tímto dvorem, i když po jiných dlažebních kostkách, přičemž každý den u svých chlapců, u svých mladíků a u prvních salesiánů „vzbuzoval zamilovanost“ touto živou a silnou láskou k nebeské Matce.

  Slyším jeho hlas, jak doporučuje, že když chceme zanechat dobrou stopu jako salesiánští  vychovatelé, musíme vzbudit silný tlukot srdcí našich chlapců a našich děvčat pro Matku všech. Bez tohoto silného citu chybí naší zásadě vychovávat „dobré křesťany“ cosi podstatného.

  Mohu vás ubezpečit, že na svých cestách po světě každý den i nadále vidím skutečné zázraky jako ovoce salesiánské výchovy. Výsledek preventivního systému, kterým je důvěra v přítomnost, která odůvodňuje požadavek učinit Boha smyslem života a která dává cítit autentickou lásku vychovatelů, kteří hledají jen dobro těchto dětí, dospívajících a mladých, přičemž je připravují na život a pomáhají jim růst.

  Don Boskova Panna Maria se stále zobrazuje se širokým pláštěm záštity, ochranným útočištěm v mnoha jeho snech.

  V prvním snu „mě [Panna Maria] laskavě vzala za ruku“. Don Bosco tu ruku nikdy nepustí. Tak to, co je mimořádné, rozkvete v běžném životě, protože toto je skutečná víra. Mohli bychom říct: „Kde je Don Bosco, tam je Panna Maria.“ Konkrétně přítomná.

  Jak se to Don Bosco snažil vysvětlit sestrám shromážděným v Nice.

  „Chci vám jen povědět, že Panna Maria vás má velmi, velmi ráda. A vězte, že je tu mezi vámi!“ Tehdy don Bonetti, který viděl, že Don Bosco je dojatý ho přerušil, a vzal si slovo, jen aby ho rozptýlil: „Ano, je to tak! Don Bosco chce povědět, že Panna Maria je vaší matkou a že se na vás dívá a chrání vás.“

  „Ne, ne“, chopil se opět slova světec. „Chci říci, že Panna Maria je přesně tady, v tomto domě, a že je s vámi spokojená, a že když budete pokračovat v tomto duchu, je to to, co si přeje Panna Maria...“ Dobrý otec se rozcitlivěl ještě víc než předtím a don Bonetti si znovu vzal slovo: „Ano, ano! Don Bosco vám chce říci, že když stále budete dobré, Panna Maria bude s vámi spokojená.”

  „Ale ne, ne“, snažil se vysvětlit Don Bosco, usilujíc ovládnout své dojetí. Chci říci, že Panna Maria je skutečně tady, zde uprostřed vás! Panna Maria se prochází po tomto domě a zakrývá ho svým pláštěm“ (Životopisné paměti XVII, 557).

  Když toto je skutečnost, když je vidět tolik života v salesiánských domech ve světě a všechno dobro, které se v nich koná, je skutečně možné říci: „Všechno udělala ona a ... důvěřujte Panně Marii  Pomocnici a uvidíte, co jsou zázraky.“

  Ať vás tato naše Matka provází s veškerou láskou, kterou umí dávat jen matky.

   

  (Podle Il Bollettino Salesiano, květen 2017
               
  přeložil Roman Farion)

   


    Myšlenky hlavního představeného ke stažení v PDF >>

               nebo v sekci >> Ke stažení 

   


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 149
  příští uzávěrka
  20. září 2018

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo