Víra je začátkem budoucího vidění - duchovní cvičení v Dolanech

Autor: Jan Tomiga <tomiga(at)centrum.cz>, Téma: Duchovní cvičení, Vydáno dne: 17. 07. 2007

Promeneni Prázdniny jsou v plném proudu, stejně tak i duchovní cvičení a my bychom se s Vámi rádi podělili o zážitky z exercicií v sídle Českého katolického biblického díla v Dolanech u Olomouce.
Duchovní cvičení organizovali Jana a Pavel Lexmaulovi a exercitátorem byl Pavel Caha z Prostějova.

Duchovní cvičení začalo ve středu 11.7. večer. Přes snahu toho Zlého narušit tento požehnaný čas tím, že se dvěma rodinám pokazila auta, jsme se nakonec sešli v počtu 16 účastníků. Dům Bible v Dolanech je krásně zrekonstruován, nabídl nám tak velmi hezké prostředí k vytvoření ústraní a setkání s Pánem. Snad jen jeho umístěni uprostřed obce a nadměrná pracovitost místních obyvatel již od časných ranních hodin bylo maličkou skvrnou na jinak perfektním zázemí. Dům je dokonce vybaven myčkou na nádobí, což rozvinulo první společnou večerní diskusi hned po příjezdu na téma: Máte doma myčku? Diskusi ukončil Vráťa prohlášením: "Někdo má doma myčku, já mám mamičku."

Ivanka Po společné modlitbě a základních informacích jsme vyhlásili "slivencium" a očekávali příjezd Rabiňákových, jejichž auto po cestě z Prahy trochu dost zlobilo. Další dny jsme se již poctivě věnovali přednáškám, které měl Otec Pavel výborně připravené. Zamýšleli jsme se nad mší svatou, promýšleli jsme I.eucharistickou modlitbu, takže jsme byli skvěle připraveni na společné slavení eucharistie. K tomu nás skvěle vybízela i nádherná místní kaple.

Jedním z vrcholů exercicií je setkání s Pánem ve svátosti smíření. Pomoci zpovídat přijel v sobotu Pavel Strejček z blízké Olomouce, takže jsme vše zdárně zvládli a mohli v sobotu odpoledne vyrazit na děkovnou pouť k Panně Marii na blízký Svatý Kopeček. V bazilice jsme měli slavnou mši svatou s obnovou křestního a spolupracovnického slibu. Zazpívali jsme na poděkování Te Deum a vyprosili si požehnání na přímluvu Panny Marie Pomocnice křesťanů. Po krátkém obléhání stánků, kde jsme rychle pořídili dárky pro děti, jsme ještě navštívili kapli a terasu v Hospici na Svatém Kopečku. A pak už rychle zpátky do Dolan, kde nás čekal oheň a společný večer na ukončení duchovních cvičení.

Poděkovali jsme Otci Pavlovi, pro kterého to byly první duchovní cvičení, která dával a hned salesiánům spolupracovníkům; Janě Lexmaulové, která skvěle zvládala vše spojené s organizací exercicií společně se svým mužem; Pavlovi Lexmaulovi za jeho každodenní přivítání nás všech na exerciciích a skvělé trubačské budíčky; Hele a Vráťovi za naději pro spolupracovníky a snížení našeho průměrného věku. Petr Ptáčník složil oslavnou ódu na melodii písně "Že jsi Jana Boska...". Společné agapé trvalo až skoro do neděle.

spolecna Neděli jsme zahájili společnou mší svatou v kapli, po níž následoval úklid, balení a společné foto.
Při snídani nás Pavel Lexmaul ještě naposledy přivítal a obdařil nás historkami ze svého působení v divadle. Také nám předvedl improvizovanou fanfáru z Prodané nevěsty, jak ji jednou při představení "vystřihl". Podívat se můžete i vy, ukázka je ve formátu AVI (velikost 722 kB). Nebo si ji můžete stáhnout jako zvonění do mobilu v MP3 (velikost 193 kB).

Následovalo loučení a cesta domů. Chci poděkovat všem za vytvoření skvělého společenství, které napomohlo k prožívání exercicií a setkání s Kristem v tichu a eucharistii.


hlidac2Že jsme byli po celá duchovní cvičení pod dohledem agenta, kterého najal Janko (?), dokazuje i tato fotografie :-)


Fotoalbum z duchovních cvičení si můžete prohlédnout t a d y. K prohlížení potřebujete mít nainstalovaný Flash Player.