Z exercicií na Lipinách

Autor: redakce <redakce(at)ascczech.cz>, Téma: Duchovní cvičení, Vydáno dne: 10. 09. 2022

Ve středu 24. srpna se sešla skupina salesiánů spolupracovníků k duchovnímu cvičení na Lipinách ve středních Čechách. Exercicie vedl P. Tomáš Rádl a organizovali je salesiani spolupracovníci Karel s Hankou Kroupovi za podpory Jendy Koláčného.
Téma bylo překvapivé, netradiční a naléhavé... : "Planeta Země a jak se na ní chovat, abychom s ní žili v souladu a nejenom z ní čerpali a využívali jí.."

P. Tomáš pro nás měl několik duchovních ekozamyšlení, které čerpal z odborné literatury, např. Laudato si, Velké dílo (Thomas Berry), Tváří v tvář Zemi (Marek Vácha), výroky papeže Jana Pavla II. a jiné další.Tato teoreticko-duchovní zamyšlení podpořil prakticky a zážitkově, a to třeba příležitostí k celoodpolednimu pobytu v přírodě, během kterého měl každý účastník příležitost o samotě (s Bohem) intenzivně vnímat přírodu všemi smysly. Pro mnohé z nás to byl velmi intenzivní čas.
Doslova oči do kořán nám v této oblasti otevřelo promítání filmu - celoživotního svědectví Davida Attenborougha - Život na naší planetě (A Life on Our Planet). Film je opravdu plný snad i chvílemi beznadějných informací o procesu likvidace životaschopnosti planety Země, a to s člověkem v hlavní roli.
Film ale končí nadějeplně...a to, že i sebemenší změna u každého z nás může tento vývoj změnit, protože planeta Země ještě pořád má ozdravný potenciál…jen je potřeba začít u sebe, i třeba s málem, a nespoléhat se na to, že moje aktivita je jen kapka v moři, která nic nezmění...
Podle teoretických knih mnozí z nás prožívali tzv. environmentální žal a beznaděj, ale i na to byli organizátoři a P. Tomáš připraveni...v sobotu odpoledne si mohl každý účastník zasadit strom...a to byla ta pomyslná kapka v moři, a každá kapka se snad počítá...

Štěpánka Hovorková    -    České Budějovice