nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 06. 05. 2021  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Kandidáti do provinciální radyKonto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Salesiánská rodina

  * Dnes si připomínáme 140 let od založení našeho sdružení

  Vydáno dne 09. 05. 2016 (1237 přečtení)


  Dnes je to přesně 140 let od chvíle, kdy papež Pius IX. schválil 9. května 1876 pravidla sdružení, předložená naším zakladatelem Donem Boskem.
  Toto sdružení se tehdy nazývalo jednoduše - Salesiánští spolupracovníci.

  Pepa Hes k tomu napsal krátký článek s malým úkolem na konci.

   
  Odvažuji se tvrdit, že salesián P. Jožka Kopecký (pro pořádek označovaný starší) je kromě jiné své činnosti také neformálním duchovním otcem zakladatelem salesiánů spolupracovníků (ASC) v naší vlasti.

  Samozřejmě je to malinko složitější. Existovali zde salesiánští spolupracovníci z předtotalitního období, kteří byli zvyklí salesiány podporovat modlitbou i finančně. Díky moc za ně. V normalizačním období pak začala vznikat nová vlna salesiánů spolupracovníků jako reakce na malý záblesk politického a náboženského uvolnění kolem roku 1968. Kromě několika nadšených laiků je tato iniciativa spojena právě s neúnavnou činností apoštola P. Jožky Kopeckého.

  Slovo apoštol jsem použil záměrně. Skutečně vždy pracoval podobně jako sv. Pavel nebo sv. Jakub. Cestoval po celé vlasti a hlásal radostnou zprávu. Bylo to v dobách, kdy bylo riskantní něco do dopisů psát (např. termíny nebo místa srazů). S telefonováním to bylo stejné, nehledě na to, že mnozí ani telefon neměli. Možná to zní pro dnešní mládež v době mobilů a internetu něco jako pravěk.


  Jožkův plánovací kalendář byl hustě popsaný nejméně na půl roku dopředu tajnými šiframi. Když jste se s ním domluvili, že se za pět měsíců, třeba 9. září v 17.45, sejdete na Florenci ke svátosti smíření, věděli jste na beton, že tam bude. Nic se znovu neověřovalo. Vše vždy platilo. Jožka vždy byl a je muž pevného řádu.


  Kromě přesnosti pak toto období pro Jožku znamenalo neustálé cestování. Pracoval s mladými laiky, kteří zakládali rodiny, měli malé děti a zpravidla nikam moc jezdit nemohli. Tak jezdil Jožka za námi všemi. Povzbuzoval nás k vnitřně odvážnému duchovnímu životu. A protože jsme žili jako křesťané a zvolna se formující salesiáni spolupracovníci v diaspoře, vyprávěl nám povzbudivé příběhy dalších rodin, žijících často i stovky kilometrů od nás. Průběžně nás takto na dálku propojoval.

  Od něj jsme slyšeli o druhých vždy jen krásné věci a tak jsme se i my snažili žít aspoň o trošku lépe. Jen jednou za čas jsme se s dalšími mohli potkat třeba na víkend na duchovní obnově. Ale díky průběžným Jožkovým návštěvám jsme měli pocit, že se vlastně už dobře známe.

  Tak postupně vznikal základ pro dnešní rozsáhlou síť salesiánů spolupracovníků. Samozřejmě se na tom podílelo i mnoho dalších osobností, jejichž význam nechci tímto nijak umenšovat. Ale Jožka prostě byl a je JOŽKA - ČESKÝ APOŠTOL ASC.

   


       Akce: Jožko, díky

  Pokud jste dočetli až sem, tak mám pro vás návrh.
  Dneska už máme mobily a dokonce můžeme svobodně komunikovat. Jestli si i vy myslíte, že je Jožkovi za co děkovat, vezměte nyní do ruky mobil a napište mu SMS-ku. Jeho číslo není tajné, je uvedeno i na webových stránkách (728 029 684). Stačí úplně stručně: Jožko, díky. Třeba nám časem prozradí, kolik SMS mu asi tak došlo.


                   Pepa Hes

   


  [Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 26 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  MODLEME SE ZA NEMOCNÉ
  Modleme se za nemocné

  Protože přibývá těch, kteří jsou nám blízcí a je potřeba se za ně v jejich nemoci modlit, vytvořili jsme tento odkaz:

  Modleme se za naše nemocné.

  Aktualizováno 9.3.2021

  SDÍLÍME SE

  Formační plán pro rok 2021 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

  Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

  PRO POVZBUZENÍ
  Proti trudnomylsnosti

  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 13. 4. 2021

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 163
  příští uzávěrka
  10. června 2021

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo