nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 01. 12. 2021  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASCKonto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Rubrika formačního snažení

  * Pravidelná dávka radosti na webu ASC

  Vydáno dne 03. 07. 2021 (970 přečtení)

   

  22. NENAŘÍKEJ NAD TMOU VE SVĚTĚ, HLEĎ RADĚJI ZAPÁLIT SVĚTLO!

  Často si říkáme - v této době asi víc než kdy jindy - že je ve světě více tmy než světla, více bolesti než radosti, více beznaděje než naděje. A tak bychom mohli ztratit odvahu o cokoliv se snažit, cokoliv iniciovat, na čemkoliv se podílet ... A PŘECE ...

  Ježíš řekl: "Vy jste světlo světa. Nemůže se skrýt město položené na hoře. A když se svítilna rozsvítí, nestaví se pod nádobu, ale na podstavec, takže svítí všem v domě. Tak ať vaše světlo svítí všem lidem, aby viděli vaše dobré skutky a velebili vašeho Otce v nebesích. (Mt 5,13-16)

  Takže ty a já - každý z nás je SVĚTLO SVĚTA! Když přestaneme svítit, bude na světě opravdu tma! 
  A že se bojíš být SVĚTLO SVĚTA? 

  "Radujte se stále v Pánu, opakuji: Radujte se! Vaše ulechtilost ať je známa všem lidem. Pán je blízko. O nic nemějte starost! Ale ve všem předkládejte Bohu své potřeby v modlitbě a prosbě s děkováním. Pak Boží pokoj, který převyšuje všechno pomyšlení, uchrání vaše srdce a vaše myšlenky v Kristu Ježíši." (Flp 4,4-7)

  Být SVĚTLEM SVĚTA  je tvým posláním zde na zemi. Nikdo nebude světlem místo tebe. Když nebudeš svítít, bude to jistojistě poznat. Tak už se neboj a přijmi tuto cestu :)

  "Potřebuješ pochopit celek svěho života jako poslání. Pokoušej se o to nasloucháním Bohu v modlitbě a poznáváním znamení, která ti dává. Ptej se stále Ducha, co od tebe Ježíě očekává v každé chvíli tvého života a v každém rozhodnutí, které máš učinit, abys poznal, jaké místo á v tvém poslání. A dovol mu, aby v tobě utvářel to osobní tajmenství, které může zrcadlit Ježíše Krista v dnešním světe." (papež František - Gaudete ex exultate 23)

  (úryvky z Písma a text papeže Františka z Průvodce adventem - ke stažení jako aplikace na mobilní telefon) - vyzkoušejte, je to jedinečné! :)   


  21. DCERA KRÁLE

  Při slavnosti Ježíše Krista Krále jsem si opět bytostně uvědomila, že jsem DCEROU KRÁLOVSKOU. 

  Je to úžasn pocit, řeknu vám! Vždycky jsem to tak neměla. Ale ve 20 letech si mě Ježíš přitáhl a už nepustil, idkyž je pravda, že jsem se ho občas pevně nedržela a někdy se dokonce snažila i vytrhnout z Jeho objetí. 

  "Malou cestu" svaté Terezie z Liseux jsem si ale zamilovala už tehdy a tento úryvek z knihy Dějiny duše (Autobiografické spisy sv. Terezie z Liseux) mám ráda tááák dlouho a nepřestává mě uchvacovat, proto jsem se rozhodla ho s vámi sdílet! Je možná malinko delší, ale stojí za to :)

   

  "Omlouvá mě, že jsem dítě. Děti neuvažují o dosahu svých slov. Avšak jejich rodiče, sedí-li na trůně, mají-li nesmírné poklady, neváhají uspokojit přání malých bytostí, které milují jako sebe. Aby jim udělali radost, dopouštějí se pošetilostí, takže to hraničí až se slabostí ...

  Nuže, já jsem dítě církve, a církev je královna, protože je to tvá snoubenka, božský Králi všech králů.

  Srdce malého dítěte nežádá o bohatství a slávu (ani o slávu nebeskou). Chápe, že sláva patří poprávu jeho bratřím, andělům a svatým. Jeho sláva bude odleskem slávy, která se bude linout z čela jeho Matky. 

  Dítě prosí o lásku ...

  Umí už jen jedinou věc, milovat tebe, Ježíši ... Skvělé skutky jsou mu zapovězeny. Dítě nemůže kázat evangelium, prolít svou krev. Ale co na tom záleží? Jeho bratři pracují místo něho a ono, malé děcko, zůstává docela blízko trůnu Krále a Královny, miluje za své bratry, kteři bojují. Ale jak dosvědčí svoji lásku, když láska se dokazuje skutky? 

  Nuže děcko bude házet kvítka, svými vůněmi ovane královský trůn, bude zpívat svým střibrným hláskem píseň lásky. Ano můj miláčku, takto se stráví můj život. Nemám jiný prostředek, jak dokázat svou lásku, než házet květy. To znamená, že si nenechám ujít žádnou malou oběť, žádný pohled, žádné slovo, že budu využívat všech nejmenšich věcí a dělat je z lásky.

  Z lásky chci trpět, z lásky dokonce se i radovat. Proto budu házet květy před tvůj trůn. Nechci nalézt ani jediný, abych ho neutrhla pro tebe. A když pak budu sbírat své květy, budu zpívat (mohla bych plakat při tak radostném úkonu?), ikdyž budu trhat květy mezi trním, a můj zpěv bude tím melodičtější, budou-li trny dlouhé a pichlavé.

  Ježiši, k čemu ti budou mé květy a mé zpěvy? Ach dobře vím, tento voňavý děšť, tyto křehké a bezcenné lístky, tyto zpěvy lásky od nejnepatrnějšího srdce tě potěší, okouzlí, tato nic ti udělají radost. Vítězná církev se bude nad nimi usmívat, bude sbírat mé květy, otrhané z lásky, a dá jim projít tvýma božskýma rukama Ježíši. Tato nebeská církev si chce hrát se svým děckem a bude také házet tyto květy, které nabyly tvým božským dotykem nekonečné ceny. Bude je házet na trpící církev, aby uhasily jeji plameny, bude je házet na církev bojujíci, aby jí zajistily vítězství."


  20. LÁSKA ZAČÍNÁ DOMA

  „Láska začíná doma;
  láska žije v domovech, a proto je dnes ve světě tolik utrpení a tolik chybí štěstí …
  Každý dnes vypadá hrozně uspěchaný, ustaraný kvůli lepšímu blahobytu a většímu bohatství a tak dále, takže děti mají velmi málo času pro své rodiče.
  Rodiče mají velmi málo času na sebe navzájem, a tak doma se začíná ničit světový mír.“

                                                                                                              (Matka Tereza)

   

  Tento citát mě provází celý týden, často na něj myslím a tak mi to nedá nesdílet s vámi.

  Znám jen pár lidiček, které bych spočítala na prstech jedné ruky, kteří když se jich zeptáte, zda mají čas (na cokoliv, třeba i na nicnedělání), tak vám řeknou, že ho mají.

  Často slýcháváme, že je teď doba zrychlená, všechno se děje a ubíhá rychleji, čas běží rychleji, dny utíkají rychleji ... není možné se zastavit, chceš-li jít s dobou. Je třeba se honit za zážitky, seberealizovat, užívat si, dokud je ještě kdy ....


  Ale možná je ta pravá hodnota úplně jinde. Možná že láska opravdu začíná doma. U těch nejobyčejnějších věcí, drobností a malých pozorností, které si vzájemně dáme a v čase, který si věnujeme ...


  CO SI O TOM MYSLÍŠ TY?


  Matka Tereza (1910 - 1997) byla katolická řeholnice, misionářka a humanitární pracovnice, zakladatelka kongregace Misionářek milosrdenství. Řadila se k zásadním odpůrkyním antikoncepce a potratů a k čelným představitelkám hnutí pro-life. Za své humanitární dílo získala řadu ocenění: vůbec první nositelka Templetonovy ceny, Nobelovy ceny míru, britský Řád Za zásluhy a nejvyššího indického civilního vyznamenání Bharat Ratna.


  Foto 1 - Adélka vymodelovala celou naši rodinku.

  Foto 2 - Adélka: "Vítku, pojď postavit domeček, ve kterém bydlíme"


  19. ČIN!

  Život každého z nás je jedinečný a neopakovatelný.
  Proto ti přeji, abys jej žil vědomě, s plným nasazením, nikoliv jen tak provizorně. Pouze tehdy můžeme zachytit stopu tajemnství jeho radosti. 

  Znamená to jemně naslouchat vnitřním impulsům, podle svých schopností se jim snažit porozumět a potom neprodleně - jednat.

  Každý den je novým začátkem. Nemusíš konat velké činy, ale je nutné využít darů, které jsi dostal do vínku.

  Přeji ti odhodlání začít vždy znovu, povstat a pokračovat v cestě. Jen nezůstat stát, nepovolit svým sklonům k pohodlnému přežívání! 

  Nekonečné váhání a odkládání zabíjí radost. 

  Přeji ti také trpělivost a vytrvalost, abys vydržel až do konce v naplňování svých představ. Budeš mít radost sám ze sebe a ta tě bude provázet a povznášet. 
  Odměnou za toto soustavné úsilí ti bude radost ze sebe samotného a ta je pro tvou duši cennější nežli uznání kolegů či příbuzných, cennější než přízeň celého širého světa."

  (z knihy Markéty Hejné - "Přeji ti hodně radosti")

  A mě už k tomu napadá jen toto :)

  "CHCEŠ-LI ZMĚNIT SVĚT, ZMĚŇ SEBE" - Matka Tereza

  PS: Myšlenky obou těchto žen miluju, Matky Terezy ale víc :) - o ní třeba příště :)


  18. DUŠE JE STÁLE STEJNÁ

  Byla jsem ted 4 dny na duchovním cvičení na Vysočině (Jimramovský mlýn) - okouzlila mě ten dům, příroda i lidé, kteří tam se mnou byli.hceCH

  Samé krásné duše!
  Často se schováváme za nejrůznější masky, hrajeme životní role, které chceme hrát kvůli sobě nebo kvůli druhým...je nám v tom dobře a nebo ne až zase tak dobře ...ale jisté je jedno: 

  Moje duše - moje nitro - můj vnitřní vesmír - je stále stejná!  

  Ikdyž fyzická schránka těla stárne, duše zůstává stále šťavnatá a svěží (proto se říká, že je někdo i v 80ti mladý duchem). Je nekonečná, od věčnosti do věčnosti - úchvatná představa! Stojí za to se o ni starat!

  Duše - Duch v tobě -  ví přesně, co ty potřebuješ, abys byl/a šťastný/á a mohl/a rozvinout celý svůj potenciál. 

  Stačí se dostatečně často obracet do svého nitra - ideálně denně.

  Děláš to? 


  17. ČEMU UVĚŘÍŠ, TÍM SE TAKÉ STANEŠ!

  "Mluv ke svým dětem jako by to byly ty nejmoudřejší, nejlaskavější a nejkrásnější magické bytosti na této planetě. 

  Protože čemu uvěří, tím se také stanou" 


  Nádherný a pravdivý citát? NEMYSLÍŠ? 

  Vlastně se nemusí jednat jen o děti - ikdyž toto mě právě nejvíc oslovuje - doma mám 5 magických bytostí :)

  Mluv ke svému manželovi, příteli, kamarádce, kolegyni v práci .... mluv sama k sobě, jako bys byla tou nejmoudřejši, nejlaskavější, nejkrásnější magickou bytostí na této planetě.

  ČEMU UVĚŘÍŠ, TÍM SE TAKÉ STANEŠ!


  16. BÝT SAMA SEBOU

  Nikdy jsem nebyla matkou, která by se vyžívala v tom, že porovnává s ostatními matkami svoje děti.
  Zda už sedí, lezou, chodí, zda papají až příliš a nebo naopak nepapají vůbec. Zda neúnosně zlobí a nebo jsou až nezvykle hodné ...
  Nedělala jsem to v ranném věku a nědělám to ani teď, když mám doma 4 pubertální teenagery.

  Velmi se mi líbí tento citát, na který jsem narazila: 

  "Mateřství není soutěž o to, kdo má chytřejší děti, čistší domácnost a zdravější večeře. 
  Mateřství je TVOJE cesta s TVÝMI dětmi." 

  A stejně tak je naše osobní cesta neopakovatelná a jedinečná a ano, souvisí i s tím, jaké máme děti a jak to aktuálně s nimi zvládáme a jak si s nimi rozumíme. 

  A to je na tom to krásné, že jsme každá úplně jiná ... MILUJU TU VARIABILITU! 
  Je to pro mě úžasné dobrodružství to objevovat u sebe i u druhých!

  A chtěla bych vás povzbudit - mimo role matek a manželek buďte také ženami, jakými máte být !
  Každá z vás dokáže ve svém nitru intuitivně najít to, v čem se cítí svá, naplněná, radostná a spokojená. Každá jsme obrazem Boha a chrámem Ducha Svatého! 

  Každá z vás přišla na tento svět s nějakým svým posláním a úkole. Pusťte se do něj a buďte samy sebou - jinak  tento váš dílek ve skládačce života bude chybět!

  Jenom si to představ, co se stane, když nenaplníš svoje poslání! 

  Určitě někdo čeká právě na tebe, až se odhodláš být takovou, jakou opravdu jsi, abys mu byla inspirací.
  Tvoje odvaha může přinést odvahu někomu dalšímu a přesvědčit ho o správnosti jeho rozhodnutí. Kruh odvahy, radosti a vlastního poslání se takto uzavírá :)

  TO JE SKVĚLÁ PŘEDSTAVA NEMYSLÍŠ? 


  15.  RADUJE SE JAKO MALÉ DÍTĚ

  "Raduje se jako malé dítě," říká se o člověku, který vyjadřuje svůj stav duševní pohody, vyvolaný něčí

  m příjemným, nelíčeným veselím. 

  Děti nám umějí předvést pravý koncert RADOSTI. 

  Jejich schopnost se radovat je vždy pohotově a chuť k tomu mají bezbřehou (což občas pěkně drásá nervy nám, mračným dospělým, kteří po radosti touží a jaksi jim to nejde).

  Přeji ti, abys to uměl ocenit, a snad dokonce aby ses od dětí něčemu přiučil. Ne, nemůžeme znovu nabýt oné záviděníhodné lehkosti, ale můžeš napodobit jejich ochotu pustit vše z hlavy a vychutnat naplno okamžiky srdečného veselí. 

  Požehnaná mláďata!
  Považují radost za nejvyšší ctnost. 
  A co my víme - třeba jí je? Nezaplašuj ji jen proto, že zrovna nepatří tobě.

  Přeji ti, abys i ty zařadil radování se do seznamu záslužných a úctyhodných činností.

  Pro začátek se usměj. Jedna vlaštovka sice jako nedělá, ale přináší NADĚJI. 
  (Markéta Hejná: "Přeji ti hodně radosti")

  MLUVÍ MI TO Z DUŠE. V RADOSTI A ÚSMĚVU JSEM JAKO DÍTĚ :)


  14. JAKÉ JSOU 3 VĚCI (aktivity), které potřebuješ a chceš každy den udělat, aby sis večer řekl/a - JSEM SPOKOJEN/Á S TÍMTO DNEM? 

  Občas je potřeba vrátit se k samé podstatě bytí - uvědomit si, co je pro MĚ opravdu důležité -  NE pro moje děti, mého manžela, moje blízké, ale pro MĚ SAMOTNOU.

  Jsem JEDINEČNÁ, ORIGINÁL, PLNÁ DOBROTY, VDĚČNOSTI A LÁSKY, HODNA LÁSKY A BOHEM MILOVANÁ. 
  JÁ stejně jako TY!

  TŘI NEJDŮLEŽITĚJŠÍ věci pro MĚ: 
  * 1,5 hod pro mě samotnou: pohyb - ideal venku, nejlíp v lese + modlitba + četba 
  * minimálně 1 hod se svými dětmi - aktivní hra nebo naslouchání 
  * Půl hodinky se svým manžilkem - a je úplně jedno, co děláme


  PS: Na tuhle otázku může odpovědět opravdu každý z vás - tak se těším na ty hromady komentářů :)
  PS2: Občas se všechny tři věci dají spojit, když vezmu děti do lesa :)


  13. MLUVÍŠ RADĚJI NEBO MLČÍŠ?

  "Když mluvíš, tak jen opakuješ to, co už víš.
  Když ale nasloucháš, můžeš se dozvědět spoustu nového."

  (Dalajlama)

  Dřív jsem byla velká mluvka, všude mě bylo plno a každý mě hned slyšel, když jsem přišla do místnosti - byl to skvělý pocit a bylo to nutné = budovala jsem si svoji sebejistotu a sebevědomí.

  Teď jako sebe-vědomá žena se stejnou energií taaaak ráda naslouchám - s účastí, pochopením a laskavostí = je to stejně skvělý pocit = DOSTÁVÁ SE MI NEKONEČNĚ MNOHO OBDAROVÁNÍ.

  A JAK TO MÁŠ TY?


  12. VENI CREATOR = MOJE INTUICE

  O ženské INTUICI bylo napsáno mnohé a dokonce i v mojí skupince Radostě ženská 

  Já vám dnes přináším pohled věřící ženy, která svoji INTUICI = HLAS V SOBĚ ( který může být tichý jako nejjemnější šepot a nebo hlasitý jako burácející hrom) nazývá Duchem Svatým. 

  Duch Svatý latinsky Veni Creator = Duch který tvoří, kreativita sama, nespoutaný, který si vane, kam se mu zachce, Duch svobody a síly, druhá Božská osoba ... nádherná představa!

  Znám jednu MODLITBU, která mě kdysi dávno natolik uchvátila, že jsem se ji naučila zpaměti a denně se ji modlím: 

  "Duchu Svatý, Duše mé duše, klaním se ti. 
  Osvěcuj mě, veď mě, posiluj mě a utěšuj mě. 
  Říkej mi, co mám dělat, 
  a přikazuj mi, abych to dělala.
  Slibuji, že se ti podřidím ve všem, 
  oč mě požádáš, 
  a že přijmu vše, 
  co se z tvého dovolení bude dít. 
  Jen mi ukazuj, co je tvá vůle." 

  A stejně tak, zde jde vložit slovo INTUICE:  

  "Intuice moje, Duše mé duše, klaním se ti. 
  Osvěcuj mě, veď mě, posiluj mě a utěšuj mě. 
  Říkej mi, co mám dělat a přikazuj mi, abych to dělala. 
  Slibuji, že tě poslechnu ve všem,
  oč mě požádáš, 
  a že nadšeně přijmu vše, 
  co se z tvého vnuknutí bude dít. 
  Jen mi dej jemnocit, abych te vždycky vnímala."

  Když jsem byla dívkou a mladou ženou, byla jsem tolik zvyklá naplňovat něčí představy a být tou, jakou mě chtěli ostatní mít ... to je jistě bohulibá činnost a nedá se tomu nic vytknout ...
  ... ale až díky INTUICI jsem se stala SAMA SEBOU, JEDINEČNOU. 

  Je to zjištění, které mě naplňuje hlubokou vnitřní jistotou a radostí, že jsem TOU, KTEROU MÁM BÝT! 

  * Máš to také tak? * 
  ** Nebo si občas připadneš, že svůj vnitřní hlas = Boha v sobě, neslyšíš? **

  Pozn. Fotka je z Neratovského kostela v Orlických horách


  11.  A JAKÁ JE TA TVOJE OBLÍBENÁ?

  NĚKDY MĚ VDĚČNOST TAK DOSTANE, ŽE JEN S NADŠENÍM PŘIJIMÁM - VDĚČNOST JE CESTOU RADOSTI

  Tato písnička vypovídá něco i o mojí vděčné duši:

  "Musím jít bosý v kamení
  do hor, kde řeky pramení, 
  jsem od přírody Štístko, tak to dám. 
  A až se rukou dotknu mraků, 
  navždy se zbavím svého strachu, 
  mezi hvězdami se ztratím nehledán." 

  Devítka - "Štístko"
  https://www.youtube.com/watch?v=uAH1bN6F3uk

  A JAKÁ JE TA TVOJE OBLÍBENÁ?
  Bylo by fajn mít v komentářích odkazy na písničky, které vám dělají radost - SDÍLENÁ RADOST SE NÁSOBÍ !!


  10. DNES MÁM PRO VÁS JEDNO ZAMYŠLENÍ ... to nad čím člověk přemýšlí si intuitivně přitahuje do života :)

  Říkám tomu dokonalé načasování aneb věci se nedějí náhodně ...

  Předesílám, že nikoho nesoudím, naopak mi to přijde navýsost zajímavé, když si uvědomím, jak to každý z nás má jinak, jak je život pestrý a barevný! Úžasné dobrodružství !!

  Jeden z posledních příspěvků byl o tom, že možná ještě nejsme úplně tam, kde bychom zrovna chtěli být a možná se nám ještě ani neodkrývá cesta ...

  Zde skvělý úryvek z knihy Smysluplné vztahy od Michala a Michaely Bartošových:

  "Situaci můžeme změnit jen tím, že začneme od sebe a vezmeme aktivně život do svých rukou.

  Znovu si vzpomeňme na své sny, na své skutečné sny, ambice, touhy a zkusme je oprášit. Bez ohledu na to, co budou říkat "druzí". To je totiž ten základní kámen úrazu. Ti "druzí", jejichž nezájem o náš tvůrčí rozvoj jsme zažívali v dětství, ať už to bylo doma či ve škole, nám pak řídí život stále dál. Pokud jsme učeni ohlížet se na "ty druhé", v dospělosti je jedno, jestli je to manželka, šéf nebo podřízení, pak jim dáváme moc nad vlastním životem.

  Popíráme sami sebe. Následkem toho lidi chodí do práce ve stavu určitého "vypuštění". Mechanicky "někam" docházejí. Obvykle 8,5 hodiny "někde" pracují a pak odcházejí zase domů, kde chtějí mít hlavně klid. Čili žijí s "někým", chodí do "nějaké" práce, aby vydělali "nějaké" peníze, ale už je ani nenapadne, že by mohli dělat práci, která je baví a naplňuje, a že by mohly mít stejně naplňující vztah (smysluplný vztah).

  Hodně lidí si zvyklo vnímat slovo práce jako povinnost. Práce je něco, kde se vydělávají peníze, ne kde se bavíš. "Napřed práce, potom zábava." Zvykli jsme si to oddělovat a už nám to nepřijde ani divné. Chodíme od pondělí do pátku někam, kde nás to moc nebaví. A skutečný život začíná v pátek odpoledne a končí v noci z neděle na pondělí. Je to taková zvláštní "norma".
  Přitom v práci strávíme více než třetinu života! Opravdu smutný stav. Když se to vezme do důsledků, dá se tímto způsobem prožít celý život.

  Dnes lidé často mění místa, polepší si finančně, někdy je práce i více baví, ale málokdo má v sobě ten zápal, že chodí do práce s nadšením.
  Přitom je to naše velká přirozená potřeba - dělat něco, co nás baví. I zde se potíráme. Opravdu nestačí mít je dobrý partnerský vztah. K našim přirozeným potřebám patří dělat v životě to, co nás baví. Co nám dává smysl. I náš vztah k práci by měl být smysluplný.

  Bez ohledu na kolektivní přesvědčení to můžeme změnit. Každý sám za sebe. Jen my sami máme přístup ke svým touhám, jen mi sami můžeme vrátit vášeň do svého života. Dnes jsme již dospělí, jsme pány svého života a my mu dáváme směr a náplň. Náš život je takový, jaký si ho uděláme.

  Jaký by měl být ten váš život?

  Mnoho lidí to často ani neví. Nemáme spojení se svými sny a touhami ...

  Podívejte se na všechny malé děti kolem. Každé z nich do určitého věku projevuje nadšení, neúnavnou touhu učit se něco nového, zdokonalovat se a objevovat život. Podívejte se do jejich očí. Uvidíte to tam.

  A teď si uvědomte, že i vy jste byli malé děti. A i vy jste měli své sny a touhy. Zkuste si na ně vzpomenout. Je to proces, ve kterém je třeba vytrvat. Nevzdávat ho. Výsledky, které přinese, stojí z to!

  Dělejme tedy to, co nás opravdu naplňuje, protože naše nadšení z nás bude zářit. Svým nadšením strhneme i ostatní k tomu, aby nás podpořili, aby se věci dali do pohybu."

  *************

  A já k tomu dodávám: BUĎ TÍM, KÝM MÁŠ BÝT A PROMĚNÍŠ SVĚT A LIDI OKOLO SEBE. 
  Bude s nimi rezonovat tvoje poselství, posuneš je na jejich cestě ... A pokud se bojíš, mysli na to, kolik lidí díky tobě najde svoji cestu a přestaneš mít strach a obavy ...nikdy na to nejsi sám. Je tu NĚKDO, KDO ti vždycky věří :o)


  9. JAKÝ JE TVŮJ SEN? CHYSTÁŠ SE HO JEŠTĚ REALIZOVAT?

  Schválně - kdo uhodne o čem si vykládají zralé ženy (věk 35+) když se sejdou v hospůdce na skleničku vína? (kolik skleniček bylo, to se nikdo nedozví :)

  První půl až hodinka patří jednoznačně dětem - kdo, co, jak, s kým ...jsme matky, tím žijeme všechny ❤ ...druhá půlhodinka patří našim životním partnerům

  Ale co se řeší dál?? ČÍM V ŽIVOTĚ ŽIJI A ČÍM ZAMĚSTNÁVÁM SVOJI MYSL, TO SI PŘITAHUJI!

  ...dlouholeté kamarádky, všechny maminky od rodin, jezdíváme spolu pravidelně na víkendovky a silvestry s celými rodinami, mnohé se známe od dětství

  ...některé z nás ještě na rodičovské dovolené s "posledním" dítětem, jiné čerstvě opět v práci, některé už 2-3 roky v práci ...zvládáme zaměstnání, péči o děti, ještě jsme i manželkami a kamarádkami a přitom ...

   INTUITIVNĚ CÍTÍME, ŽE TO NENÍ VŠECHNO ...ŽE NEŽ ZESTÁRNEME, CHCEME, ABY SE USKUTEČNILY NAŠE SNY  ...a v tomto zralém věku už máme dost zkušeností, vnitřní motivace,  odhodlání a důvěry v sebe! 
   

  Byl to tak úžasný okamžik, kdy jsme se všechny rozpovídaly o tom, co nás skutečně baví a kde a v čem bychom se chtěly realizovat a řeknu vám,  JSME VYJÍMEČNÉ MY ŽENY, nenechme si toto přesvědčení nikým vzít!! 


  JAKÝ JE TVŮJ SEN? JAK SE HO CHYSTÁŠ REALIZOVAT? PODĚL SE O NĚJ S NÁMI. 

  Nemusí to být veliké věci, může to být třeba i drobnost, která ti vrátí RADOST do života :)

  PS: spontánně jsem si pořídila malý kapesní prak - jako dítě a teenager jsem to vždycky chtěla umět z něj střílet a nikdy jsem ho neměla! Teď přišel ten okamžik!! 


  8. VĚCI SE NĚKDY NEDĚJI TAK, JAK BYS ZROVNA CHTĚL

  Stalo se ti někdy, že jsi měl silný pocit, že se věci nedějí tak, jak bys zrovna chtěl? 
  Že jsi do nějakého projektu/vztahu dal maximum svojí energie, nadšení, srdce ... a přesto to stále nevypadá tak, jak sis to vysnil? 

  Mě se to stává docela často a myslím si, že je to normální životní proces. Jednoduše řečeno: věci se někdy dějí bez ohledu na to, zda se nám to líbí nebo zda to zapadá do našich plánů.

  To nejdůležitější na tom ale je, jaký k tomu zaujmeš postoj:

  • Můžeš sama sebe vsunout do role oběti, litovat se, bědovat a hledat viníka. 
  • Nebo se k dané situaci můžeš postavit "zpříma" nechat tvůj rozum, mysl i cit chvilku pohrávat si s touto myšlenkou a potom přijmout, že se ti určité věci zkrátka dějí, že jim možná ještě v tuto chvíli nerozumíš, ale že dozajista jsou tu proto, aby tě něčemu naučily a někam tě posunuly. 

  A je to! Vyřešeno!

  Neselhal jsem tedy já! Odkrývá se mi nová cesta k dosažení mého snu! To je ohromně vzrušující! Co nového mě ještě čeká než dosáhnu vytouženého cíle? Jaké výzvy jsou ještě přede mnou? Jaké "překážky" na mě ještě čekají?

  Nevím ...nevím téměř nic, nevím dokonce, jak dlouho to bude ještě trvat ...ale jedno vím z jistotou:

  • že jsem v tuto chvíli tou nejlepší verzí sebe sama! 
  • že odpovědi na všechny svoje otázky nosím ve svém nitru - jsem obrazem Boha, chrámem Ducha Svatého, který ve mě přebývá!
  • že mám v sobě právě tolik síly, abych zdolala nejbližší výzvu!
  • že mám ty pravé schopnosti, energii a nadšení pro to, abych to dokázala!
  • že svého cíle dosáhnu, protože Mu věřím!  .... a to všechno mi vrací do srdce KLID A RADOST!

  DOKÁŽU TO JÁ A DOKÁŽEŠ TO I TY! 
  A pokud si zrovna nevěříš, tak neboj!
  JÁ  I ON V TEBE VĚŘÍME A TO UŽ SAMO O SOBĚ POMÁHÁ :O) 

  A máš-li ODVAHU, napiš sem do komentáře, co zrovna neprobíhá podle tvojí představy a jak to bude vypadat, až budeš moct zvolat: "Hototo! Dosáhl jsem svého snu! "
  Napíšeš-li, taky napíšu :o)

  Vysvětlení k fotce: Adélka se ptala: "Budu taky jednou jezdit traktorem tak nadšeně jako táta?" Odpověď ode mě zněla: "To nevím, ale už teď k tomu máš všechny předpoklady :o) "


  7. ŘÍKÁ SE, ŽE ZA KAŽDÝM ÚSPĚŠNÝM MUŽEM STOJÍ SKVĚLÁ ŽENA

  Dnes si dovolím malinko s nadsázkou a humorem a taky jen krátce.
   
  V posledních dnech (potažmo týdnech) se na naší zemědělské farmě skloňovalo jediné slovo - ŽNĚ! 

  Mohu tedy zodpovědně a s velikou radostí, úlevou a díkem v Boží prozřetelnost prohlásit: "MÁME DOŽATO!!" 

  A protože můj muž se díky této každoroční události stává úspěšným, dovoluji si vám představit také můj počin a tím je blog WWW.RADOSTNEZENSKA.CZ 

  Vlastně většina příspěvků zde je z tohoto blogu, respektive z facebook fun page Radostně ženská
  Říkala jsem si, když už rozdávat radost, tak proč ne i jinde ...a tak vznikla tahle myšlenka Pravidelné dávky radosti na webu ASC. 

  Chcete-li nakouknětě a nebo se přidejte - bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic :o) 


  6. OBLÍBENÉ CITÁTY MI PŘINÁŠÍ RADOST OPAKOVANĚ 

  Jsem čtenářka tělem i duší. Často se mi stává že usínám s knihou pod hlavou.
  Čtu v každé volné chvilce a téměř všude, kde to jde a kde mi to několik minut volna dovolí. 
  A když jsou to hodiny! Nepopsatelná rozkoš!! To nebývá moc často, ale jak říkám, jsem vděčná za minuty. 

  Mám svoje oblíbené citáty a ty si přepisuji a lepím na dveře od ledničky, kachličky v koupelně, obálky knih. Má to spoustu výhod - jednak je mám stále na očích a jednak si je přečtou i ostatní lidé, kteří se u nás doma objeví :o) 

  Tenhle mám obzvlášť ráda:

  "Zatím co svět spí, dívám se z okna.
  Pozoruji ticho, které kdysi znělo životem.
  Přikrádají se stíny a táhnou se po zemi. 
  Obličej mám přitisknutý na skle.
  Téměř není vidět, ale je tam.
  Tak zatímco ticho rozbíjí zem napadrť, 
  počítám nesčetné stopy v písku, na dlaždění, v životě.
  A přestože nejsem víc než živé zrníčko,
  slibuji Bohu, 
  že než můj život doběhne,
  svět bude vědět, že jsem tu byla" 

  No a taky ještě jeden pro vás :o) 

  "Bez ohledu na to,
  jak ses dnes vyspal/a
  a jak se sám/sama sobě líbíš,
  jaké jsou před tebou úkoly,
  a jaké jsou reakce lidí platí: 
  že ten kdo svořil nebo a zemi na tebe dlouho čekal
  a bude vždycky čekat,
  protože tě miluje a tečka.
  I kdyby ses na hlavu postavil/a - jeho láska trvá.
  On je dokonalý dárce a dává všechno v pravý čas.
  Tento den má velký význam pro tvoje srdce - je darem.
  Hledej a nalezneš, tluč a bude ti otevřeno,
  On touží žít s tebou." 

  Autory jsem si bohužel nepoznačila, ale to není důležité. Mnohem důležitější je, že se dotýkají mého srdce :o) 

  A JAKÝ JE TVŮJ OBLÍBENÝ CITÁT? 
  Poděl se o to s námi klidně formou samostatného příspěvku a nebo zde do komentáře. 
   
  TĚŠÍM SE NA TVOJE CITÁTKY :o)


  5. VNÍMÁŠ RADOST JAKO DAR? 
  ČÍM JE PRO TEBE VLASTNĚ RADOST? 

  Pro mě je to na jedné straně ukazatel toho, že dělám věci správně a že jsem na správné cestě...

  Radost bytostná, tryskající, bouřlivá, mě přesahující, podmanivá, nespoutaná, ALE i klidná, laskavá a vyrovnaná = TISÍC PODOB MÁ RADOST!

  Na straně druhé je to DAR, který přijímám, když jsem schopná rozdávat a pomáhat, sdílet se, děkovat....

  NAPIŠ MI O TOM, JAK VNÍMÁŠ SVOJI RADOST.  
  ***********************

  RADOST JE DAR

  "Radost je dar a dary se buď dostávají a nebo věnují.
  Přeji ti, abys rozdával RADOST, jak je to jen možné.
  Není člověka, který by nemohl konat dobro. Každý den to umožňuje všem, kdo nejsou zaslepeni sobectvím.
  Je známá pravda, že kdo dává, vlastně přijímá.
  Prostá lidská vzájemnost, tolerance, starost a péče o druhé přeměňuje prázdné žití ve skutečný plodný život, ryzejší, šťastnější a bohatší, i když často těžší." 

  (Markéta Hejná: "Přeji ti hodně radosti" )
   


   

  4. VÝZVA K RADOSTI 

   TŘI JEDNODUCHÉ VĚCI   - dělej se mnou od dnešního rána ( 26. 7. 2021) po dobu 21 dnů (3 týdny) a chceš-li, sdílej to s námi, jak se ti to daří! (piš do komentáře)

  Miroslav Nevrlý "Karpatské hry" - HRA NA JITŘNÍ RADOST 

  Je to jen úryvek: 
  ".... Nejen ve slunci pod širým nebem dalekých cest je možno prožít nádherné jitro, můj životem omrzelý bratříčku! I doma za listopadových vichrů a kalných chladen vzchází nový den. 
  Většina lidí, kupodivu, nenávidí jitra, nenávidí probuzení, znovuzrození. Netřeští radostí, ale plouží se sklesle domem a zrůdně se bojí nového dne. Starci bez naděje. Vědí asi, jak den skončí, proto nenávidí jitra.

  A stačí málo, aby i jejich jitro zezlátlo a den byl stříbrný. 
  STAČÍ UDĚLAT TŘI VĚCI: 

  • ZAZPÍVAT DĚKOVNOU PÍSEŇ
  • VYKOUPAT SE VE STUDENÉ VODĚ
  • ZACVIČIT SI, DIVOCE ZATANCOVAT 

  TŘI URÁŽLIVĚ SNADNÉ VĚCI A ZMĚNÍ SE SVĚT! 
  Kalná myšlenka a ochablost zmizí a na jejich místo přiletí síla a s ní přiběhne veselá myšlenka, myš Lenka, myškalenka. 
  Pouhé tři věci, píseň, voda a trochu námahy a jitro je jiné! "

  TAK KDO SE PŘIDÁ?? 


  L+A Velehrad

  3. VYZKOUŠEJ TO! JE TO SNADNÉ 

  • Když ti není zrovna do smíchu ...
  • Když v sobě nemůžeš objevit smysl v "obyčejném" každodenním životě ... 
  • Když se někde vytratilo tvoje odhodlání konat to, co sis předsevzal ...
  • Když je někde hluboko v tobě radost a ty ji zrovna nepociťuješ ...

  UDĚLEJ PÁR JEDODUCHÝCH VĚCÍ: 

  • Obejmi svoje dítě nebo někoho, na kom ti záleží
  • Obdaruj někoho úsměvem
  • Pomoz někomu blízkému
  • Potěš někoho drobným dárkem
  • Řekni někomu laskavě slovo
  • Povzbuď někoho na cestě
  • Dej někomu upřímný kompliment
  • Vzbuď v sobě vděčnost za každý nový den a okamžik, kdy se můžeš nadechnout
  • Nech se prostoupit všeobjímající Láskou 

  ... jistě vymyslíš spoustu dalších věcí :o) 

  POTOM JAKO JITŘENKA OPĚT VYTRYSKNE PRAMEN RADOSTI, VDĚČNOSTI A SPOKOJENOSTI.

  Vyzkoušej to! Je to SNADNÉ. 


  2. ZAŽIL/A JSI NĚKDY TAKOVOU RADOST? 

  Bytostnou, osvobozující, zurčící, tebe přesahující ...takovou, která tě dostala? 

  • spontánní radost, kterou zakouší malé dítě, když je vtažené do děje svojí hry
  • neuvěřitelnou radost dítěte, když se mu něco povede
  • bouřlivou radost dítěte, když dostane to, po čem touží
  • inspirující radost dítěte z toho, že překonalo samo sebe a něco dokázalo
  • vřelou radost dítěte, když je jeho náklonnost a radost opětována

  DĚTI JSOU NAŠI NEJVĚTŠÍ UČITELÉ. 

  Napodobíš-li je ve vnímání, prožívání, sdělování a předávání radosti - získáš mnohé! 

  Chybí-li ti v životě radost, běž si hrát s malými dětmi. Zažiješ úžasné obdarování! 

  Tento víkend jsem takovou radost zažila (a věřte mi, vím o čem mluvím - doma mám 5 vlastních dětí.) a protkla celou mou bytost jistotou toho, že jsem na správném místě ....TADY A TEĎ!!!  A UŽÍVÁM SI KAŽDÉHO PŘÍTOMNÉHO OKAMŽIKU ... 

  Jásavá, tryskající, všechny smysly rozehrávající, naplňující, inspirující RADOST!

  Není možné ji nepředat dál, nenadchnout ostatní, nevyzařovat ji ze sebe!!

  JE TADY A JE PRO KAŽDÉHO Z VÁS :O)


  1. KAŽDÉ RÁNO SE MŮŽEŠ ROZHODNOUT - ZVOLÍŠ SO RADOST A VDĚČNOST NEBO SMUTEK A NESPOKOJENOST? 

  Vítáš každé ráno RADOST?

  VÍTÁNÍ RADOSTI

  • Život - chléb o dvou kůrkách, světlo a stín, líc a rub.
  • Ještě se nenarodil člověk, z jehož malých úst by zazněl vstříc světu smích.
  • A přece již zanedlouho se oči nové bytosti rozsvítí, první úsměv se kmitne jako hvězdička a hlásá: "Jsem tu a jsem připraven se radovat!"
  • Přeji ti, aby ses každého jitro narodil znovu se stejným odhodláním. Neboť i v tomto případě být připraven je vše.
  • Přestože narozdíl od důvěřivého miminka víš, že tě čeká všední, možná obtížný den, nezříkej se dopředu naděje na kousek veselí, ale naopak si slib, že zůstaneš otevřený pro každý i sebemenší příjemný okamžik.
  • Že se u něho zastavíš, přivítáš jej a vychutnáš ho.
  • Možná pak brzy zjistíš, že se tyto okamžiky množí, jako kdyby takové zdvořilosti nemohly odolat.

  CHCI TI PŘÁT RADOST
  HODNĚ RADOSTI!!

  (z knihy "Přeji ti hodně radosti" od Markéty Hejné)


  0. ÚVOD

  Milí přátelé, spolupracovníci, sympatizanti a ostatní příznivci tohoto skvělého a jedinečného díla :o)

  Motivů a důvodů osobních i salesiánských pro tento počin mám mnoho, nicméně dle citátu Dona Boska: "Raduj se, konej dobro a nech vrabce štěbetat." jsem slíbila sama sobě a tímto i vám, že zde každé pondělí přidám příspěvek týkající se první části tohoto citátu - tedy RADOSTI. 

  Osobní radost je pro mě ukazatelem toho, že jdu správným směrem ... a postupem času mě určitě poznáte i víc, protože příspěvky nebudou jen prostým opisováním citátů o radosti, ale spíš o prožívání radosti v bežných, každodenních okamžicích. 

  Pro začátek postačí tato:

  MODLITBA RADOSTI

  "Cítím radost při každém kroku.
  Je to tichá a pokojná, ale intenzivní radost,
  která otřásá celým mým já. 

  Je to radost někde hluboko ve mně.
  Chvílemi je tak silná, že mi vhání slzy do očí. 

  Je to radost, která prozařuje mým životem
  bez ohledu na to, zda je léto nebo zima,
  zda jsem zdravá nebo nemocná,
  zda se mi věci daří nebo nedaří ...

  A proto Tě chci, Pane, chválit. "

   

  TĚŠÍM SE NA TOTO SPOLEČNÉ RADOSTNĚ DOBRODRUŽSTVÍ. 

  Liduška Solovská, společenství ŠOP

  (pozn. redakce: článek bude nahoře doplňován, pokud nám Liduška něco pěkného pošle)

   

  15. RADUJE SE JAKO MALÉ DÍTĚ

  "Raduje se jako malé dítě," říká se o člověku, který vyjadřuje svůj stav duševní pohody, vyvolaný něčím příjemným, nelíčeným veselím. 

  Děti nám umějí předvést pravý koncert RADOSTI. 

  Jejich schopnost se radovat je vždy pohotově a chuť k tomu mají bezbřehou (což občas pěkně drásá nervy nám, mračným dospělým, kteří po radosti touží a jaksi jim to nejde).

  Přeji ti, abys to uměl ocenit, a snad dokonce aby ses od dětí něčemu přiučil. Ne, nemůžeme znovu nabýt oné záviděníhodné lehkosti, ale můžeš napodobit jejich ochotu pustit vše z hlavy a vychutnat naplno okamžiky srdečného veselí. 

  Požehnaná mláďata!
  Považují radost za nejvyšší ctnost. 
  A co my víme - třeba jí je? Nezaplašuj ji jen proto, že zrovna nepatří tobě.

  Přeji ti, abys i ty zařadil radování se do seznamu záslužných a úctyhodných činností.

   

   


  [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: L+P Solovští | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  SDÍLÍME SE

  Formační plán pro rok 2021 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

  Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

  PRO POVZBUZENÍ
  (B) Proti trudnomylsnosti (S)

  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 15. 10. 2021

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 165
  příští uzávěrka
  25. listopadu 2021

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo